Всеукраїнська премія:
Лідери енергетичного менеджменту

Правила участі

Огляд Програми

Всеукраїнська премія «Лідери енергетичного менеджменту» відзначає підприємства за досягнення у впровадженні системи енергетичного менеджменту (далі – СЕнМ):

  • Великі підприємства будуть нагородженні за результати впровадження сертифікованої, за стандартами ISO 50001, системи енергетичного менеджменту.
  • Малі та середні підприємства (далі-МСП) будуть нагороджені за найкращі підходи у впровадженні енергоменеджменту та/або заходів енергоефективності.

Для участі в Програмі нагородження підприємствам пропонується подати заявки, де будуть представлені їх приклади впровадження енергетичного менеджменту та/або заходів енергоефективності.

Заявки на участь Програмі нагородження можуть подавати підприємства, які розташовані в Україні, державної, приватної або комунальної власності. Заявки можуть подати, як група компаній, так і окремо юридичні особи, які входять в цю групу компаній, а також їх підрозділи, філії та інші.

Заявки будуть проходити процес відбору комітетом журі, який складається з поважних експертів в системах енергетичного менеджменту відповідно до ISO 50001.

Журі розглядатимуть заявки  за двома групами: 

  • Група 1- Великі підприємства; 
  • Група 2 –Малі та середні підприємства.  

Всі учасники, у яких  заявки відповідатимуть правилам Програми, отримають одну з двох нагород:

  • Нагорода за досконалість: Переможці конкурсу отримають престижну відзнаку «Нагороду за досконалість» та сертифікати на послуги з енергоефективності вартістю від 7 500 до 15000 $ США в залежності від групи заявника (1 або 2 група). Фінансова нагорода може бути використана тільки на послуги з енергоефективності, а саме: консультації, обладнання та інше матеріально-технічне забезпечення, навчання в Україні та за кордоном, навчальні поїздки.
  • Нагорода за ініціативність: Всі учасники, які подали заявки та надали всю необхідну інформацію відповідно до вимог Програми, отримають «Нагороду за ініціативність» та можливість безкоштовно пройти курси підвищення кваліфікації в сфері енергоефективності.

Призи

Фінансова нагорода для переможців:  

  • Три великих підприємства будуть нагородженні «Нагородою за досконалість» і отримають сертифікати на послуги з енергоефективності вартістю по 15 000 доларів США кожний. 
  • Два малих та середніх підприємства будуть нагородженні «Нагородою за досконалість» і отримають сертифікати на послуги з енергоефективності вартістю по 7 500 доларів США кожний.  

Фінансова нагорода може бути використана тільки на такі послуги з енергоефективності: 

  • Консультаційні послуги провідними національними та міжнародними консультантами;
  • Ваучер на купівлю обладнання для заходів з енергоефективності/СЕнМ;
  • Проходження тренінгів за кордоном;
  • Навчальні поїздки для ознайомлення з бізнесом, що мають значні досягнення в сфері енергоефективності.

Переможці Програми повинні вибрати один із пропонованих варіантів послуг з енергоефективності.

Програма промислової енергоефективності (IEE) Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) після отримання запиту від переможців, розробить технічне завдання/ специфікацію для кожного одержувача послуг, які будуть закуплені та/або організовані. 

Навчальні тренінги для всіх учасників програми: 

Усі підприємства, які отримають нагороду «Нагороду за досконалість» та «Нагороду за ініціативність»,  матимуть право на безкоштовну  участь у двох із п’яти тренінгах, що наведені нижче. На кожне вибране навчання підприємство може відправити не більше двох представників підприємств. Учасники можуть обрати дві тренінга:

  • Тренінги UNIDO з впровадження системи енергетичного менеджменту ISO 50001 (15-20 годин)
  • Тренінги UNIDO з визначення базової лінії енергоспоживання, показників енергетичної ефективності та вимірювання енергетичної ефективності (15-20 годин)
  • Тренінги UNIDO з оптимізації промислових систем стисненого повітря (15-20 годин)
  • Тренінги  UNIDO з оптимізації систем з промислової вентиляції  (15-20 годин)
  • Тренінги  з внутрішнього аудиту щодо системи енергетичного менеджменту UNIDO ISO 50001 (15-20 годин)

Тренінги будуть організовані в період з липня по грудень 2022 року. Невикористані тренінги не можна обміняти на інші послуги, призи тощо.

Хто має право подати заявку

Заявку на участь в Програмі можуть падати всі підприємства які розташовані в Україні, державної, приватної або комунальної власності. Також, заявки можуть подати, як група компаній, так і окремо юридичні особи, які входять в цю групу компаній, а також їх підрозділи, філії та інші. 

Відповідно до політики UNIDO щодо партнерства, підприємства тютюнової промисловості не можуть брати участь у конкурсі

Учасники самостійно обиратимуть свою групу для участі, виходячи з чисельності персоналу та/або річного обороту відповідно до норм Господарського Кодексу України, ст. 55 п. 3

Вимоги до учасників Група 1 – Великі  підприємства 

  • Наявність дійсного сертифікату відповідності вимогам міжнародного стандарту ISO 50001.
  • Сертифікат повинен бути виданий сторонніми органами сертифікації. 
  • Термін дії сертифіката не повинен закінчитися до 30 червня 2022 року, за винятком підприємств що подаються на ресертифікацію У цьому випадку необхідно надати докази поточного процесу ресертифікації.

Вимоги до учасників Група 2 – Малі та Середні підприємства (МСП)

МСП повинні виконувати одну або декілька з наступних вимог:

  • Наявність дійсного сертифікату відповідності вимогам міжнародного стандарту ISO 50001 (рекомендовано/необов’язково).
  • Участь у програмах добровільної співпраці з енергоменеджменту/енергоефективності, що мають відповідне підтвердження (наприклад, лист) від відповідного організатора програми. Схвалені програми включають:

Попри те, що для участі у конкурсі, малим та середнім підприємствам не обов’язково мати сертифіковану систему енергетичного менеджменту відповідно до ISO 50001, однак наявність сертифікату ISO 50001 дає вищі  бали заявнику, ніж відсутність сертифіката ISO 50001.

Як подати заявку

Щоб взяти участь у конкурсі, заявник повинен надати копію заповненої анкети та структурований опис прикладу впровадження  СЕнМ та/або заходів з  енергоефективності. Великі підприємства  також повинні надати копію сертифікату  ISO 50001 підприємства.

Для участі у конкурсі, потенційний учасник має:

  1. Надіслати електронного листа про намір взяти участь у конкурсі на адресу EnMS@euea-energyagency.org щоб отримувати важливі оновлення чи роз’яснення. Це не зобов’язує до участі. Необхідно надати повне ім’я та адресу електронної пошти контактної особи, назву компанії (адресу сайту, за наявності).
  2. Заповнити електрону анкету за шаблоном та надати опис прикладу впровадження  СЕнМ та/або заходів з енергоефективності:
    • Необхідно використовувати  шаблон опис прикладу впровадження  СЕнМ та заходів з енергоефективності, що має містити обов’язкові складові при описі.
    • Заявки, які найкраще відповідають Критеріям оцінки отримають найвищі бали.
    • Обсяг опису прикладу впровадження СЕнМ та заходів енергоефективності має становити 4–6 сторінок; коротші або довші описи прикладу не приймаються.
    • Вся викладена інформація повинна бути українською мовою.
    • Фактичні результати підвищення  енергоефективності повинні бути включені в опис прикладів впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності. Прогнозовані результати не приймаються.
  1. Надіслати електронною поштою заповнену анкету в Excel та опис прикладу впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності у форматі Word EnMS@euea-energyagency.org не пізніше кінцевого терміну подання.
    • Учасники Групи 1: повинні додати копію сертифіката(ів) ISO 50001, виданого органом із сертифікації акредитованого відповідно до  вимог державних/міжнародних акредитаційних органів.
    • Учасники групи2: учасники повинні додати копію сертифіката ISO 50001, виданого органом із сертифікації акредитованого відповідно до  вимог державних/міжнародних акредитаційних органів ( за наявності), або підтвердження участі в добровільних програмах щодо  енергоефективності або енергоменеджменту  (наприклад, лист).
    • У темі листа має бути «Всеукраїнська премія «Лідери енергетичного менеджменту2022  [введіть назву вашої організації]». Зворотний лист від організаторів підтвердить отримання.

Надсилаючи приклади впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності для участі у Всеукраїнській премії «Лідери енергетичного менеджменту», підприємства надають дозвіл Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку та її партнерам на використання інформації, що міститься в наданих документах. 

Це включає, але не є винятковим, ділитися прикладами впровадження  СЕнМ та заходів з енергоефективності в Інтернеті, ділитися їх вмістом (наприклад, фотографіями, цитатами, перевагами для бізнесу та іншими уривками) за допомогою прес-релізів, презентацій тощо. Ім’я та контакти, надані автором у формі заявки, також можуть бути надані міністерствам та іншим організаціям, які захочуть відзначити  або зв’язатися з учасником конкурсу.

Кінцевий термін подання

Заявки приймаються до 28 березня 2022 року до 17.00 за Київським часом. Рекомендується подавати заявки до 14 березня 2022 року, щоб переконатися, що подана заявка відповідає вимогам; після отримання кожна заявка буде перевірена на її відповідність. Якщо заявка є неповною, або потребує уточнення, адміністратор конкурсу зв’яжеться із заявником для уточнень, усунення невідповідностей  та повторного подання заявки до кінцевого терміну подання.

Складові опису прикладу впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності

В описі прикладу впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності мають міститися всі елементи енергетичного менеджменту, перелічені в наступних таблицях.

У таблицях показано загальну кількість балів, які можна отримати за кожну складову опису прикладу за варіантами. Експерти переглянуть заявку та оцінять кожну складову на основі критеріїв оцінки. 

Найвища оцінка за всю заявку– 100 балів.

Будь ласка, будьте уважні при перегляді Критерії оцінки: Роботи, які найкраще відповідають критеріям, отримають найвищі бали.

Група 1. Великі підприємства 

Складові опису прикладу впровадження СЕнМ 

Максимальні бали

ПРОФІЛЬ ПІДПРИЄМСТВА ТА БІЗНЕС-КЕЙС

  • Опис підприємства, його мотиви/стимули та цілі щодо енергетичної та кліматичної сталості.
  • Роль енергетичного менеджменту в бізнес-стратегії великих підприємств, основне обґрунтування.
  • Будь-яка програма або зовнішній стимул, який вимагав, винагороджував або заохочував групу енергоменеджменту підприємства до дій. Приклади включають програми стимулювання, юридичні вимоги, участь у програмах енергоефективності (наприклад, UNIDO, GIZ тощо) або навіть зовнішні вимоги (наприклад, з боку клієнтів, ланцюга поставок тощо).

10 балів

ПЕРЕВАГИ ДЛЯ БІЗНЕСУ

Результати від впровадження системи енергоменеджменту сертифікованою згідно ISO 50001.

  • Досягнення щодо підвищення енергоефективності, економія енергії та витрат на її оплату, скорочення викидів (CO2 або еквівалентні одиниці). 
  • Будь-які неенергетичні чи інші переваги, такі як покращення корпоративного іміджу щодо сталості виробництва, підвищення уваги персоналу до дбайливого використання енергії, зменшення кількості незапланованих простоїв виробничого процесу тощо.
  • Економія витрат (приблизний час роботи персоналу) та економія платежів за енергію, пов’язані з впровадженням СЕнМ. 

20 балів

ПЛАНУВАННЯ

Опис того, як підприємство розробило та запланувало впровадження СЕнМ. 

  • Описати, як було прийнято рішення або що переконало впровадити СЕнМ провідних осіб підприємства, які приймають рішення.
  • Описати, як були використані дані для розробки відповідного підходу. Дана інформація  показує процес розуміння щодо споживання та використання енергії.
  • Описати показники енергоефективності , що використовуються та цілі щодо підвищення енергоефективності. Також, зазначити, як ці цілі були визначенні. 
  • Описати, як група енергоменеджменту підприємства забезпечила, щоб СЕнМ підтримувала стратегію та цілі організації.  
  • Описати процес розгляду та аналізу енергоспоживання, прийняття рішення про те, де зосередити ресурси та визначити пріоритетні заходи. 
  • Описати, як були отримані фінансові зобов’язання та ресурси. 

Цей пункт має відносно більшу вагу в отриманні балів у порівнянні з іншими пунктами цього розділу. 

20 балів

РОБИ, ПЕРЕВІРЯЙ, ДІЙ

Опис реалізованих планів, проаналізованих результатів та вжитих заходів для постійного покращення СЕнМ підприємства. Слід зазначити наступне:

  • Включити опис процесу впровадження. Хто брав участь? Якщо це було для кількох структурних підрозділів, як координувалося впровадження?
  • Описати, як вище керівництво підприємства забезпечувало мотивацію та підтримувало впровадження.
  • Перелічити та описати ключові заходи, що визначені та реалізовані відповідно до плану з підвищення енергоефективності. Заходи можуть включати:
      • зміни/оптимізацію оперативного контролю;
      • як співробітники були залучені до СЕнМ (наприклад, нове навчання, інформаційні кампанії тощо);
      • як змінилися процеси закупівель;
  • заміна або оновлення технологій.
  • Вказати, чи були досягнуті цілі.
  • Описати, як організація визначила, чи  було підвищення  енергоефективності; як ці результати були підтверджені та перевірені 
  • Описати методологію оцінки щодо підвищення енергетичної ефективності;
  • Вказати часові рамки, які використовуються для оцінки підвищення  енергоефективності, включаючи базовий період та звітні періоди покращення.
  • Описати  методи, які використовуються для порівняння енергетичних характеристик за еквівалентних умов (наприклад, регресійний аналіз та інші).
  • Описати, які інструменти та ресурси були використані.

25 балів

ЗОВНІЩНІ КОМУНІКАЦІЇ

  • Описати, як підприємство  оприлюднювало або рекламувало свої досягнення в СЕнМ (відповідно до ISO 50001)за межами підприємства. Приклади комунікації можуть включати згадку про діяльність  СЕнМ (відповідно до ISO 50001)у корпоративних звітах про сталий розвиток, новинах компанії чи відео тощо) або через участь у добровільних механізмах звітності, таких як Carbon Disclosure Project and indices

5 балів

ОТРИМАНИЙ ДОСВІД. ВИСНОВКИ

Резюме ключових висновків для колег та зацікавлених сторін щодо надійного впровадження СЕнМ (відповідно до ISO 50001): 

  • Висновки про те, як СЕнМ позитивно вплинула на підприємство в цілому.
  • Отримані уроки: надати поради, найкращі методи чи підказки іншим підприємствам щодо підтримки ефективного впровадження СЕнМ. 
  • Рекомендації зацікавленим сторонам (наприклад, уряду чи організаціям, що надають допомогу) щодо потенційних рішень або ресурсів, які вони можуть надати для покращення адаптації впровадження СЕнМ. 
  •  

15 балів

ЦИТАТИ ТА ЗОБРАЖЕННЯ

  • Включіть 1-2 цитати представника підприємства, підкреслюючи ділову цінність СЕнМ (відповідно до ISO 50001) або його корисність. Цитати повинні давати унікальні ідеї, а не загальні.
  • Додайте допоміжну графіку, як-от фотографію вашої команди  або об’єкта, а також будь-які діаграми, графіки чи таблиці, що показують відповідні дані, наприклад витрати та вигоди.

5 балів

Група 2. Малі та середні підприємства

Складові опису прикладу впровадження СЕнМ та/або заходів з енергоефективності 

Максимальні бали

ПРОФІЛЬ ПІДПРИЄМСТВА ТА БІЗНЕС-КЕЙС

  • Опис підприємства, його мотивів/зусиль та цілей  щодо впровадження систем енергоменеджменту та/або інших заходів з підвищення енергоефективності (наприклад, програми, ініціативи, набір індивідуальних проектів чи інших заходів, що здійснюються підприємством протягом не менше двох років).
  • Роль енергетичного менеджменту в бізнес-стратегії підприємства та основне обґрунтування.
  • Будь-яка програма або зовнішній стимул, який вимагав, винагороджував або заохочував групу енергоменеджменту підприємства до дій. Приклади включають програми стимулювання, юридичні вимоги, участь у програмах енергоефективності (наприклад, UNIDO, GIZ тощо) або навіть зовнішні вимоги (наприклад, з боку клієнтів, ланцюга поставок тощо).

10 балів

ПЕРЕВАГИ ДЛЯ БІЗНЕСУ

Результати від впровадження системи енергоменеджменту (СЕнМ) або/та заходів з енергоефективності. 

  • Досягнення щодо поліпшення енергоефективності, економія енергії та витрат на її оплату, і скорочення викидів (CO2 або еквівалентні одиниці). 
    • Будь-які неенергетичні чи інші переваги, такі як покращення корпоративного іміджу щодо сталості виробництва, підвищення уваги персоналу до дбайливого використання енергії, зменшення кількості незапланованих простоїв виробничого процесу тощо.
  • Економія витрат (приблизний час роботи персоналу) та економія платежів за енергію, пов’язані з впровадженням СЕнМ або інших заходів з енергоефективності.

20 балів

ПЛАНУВАННЯ

Опис того, як підприємство розробило та запланувало впровадження СЕнМ або/та інших заходів/програм з енергоефективності.

    • Описати, як визріла або була отримана прихильність вищих осіб, які приймають рішення.
    • Описати, як були використані дані для розробки відповідного підходу. Дана інформація  показує процес розуміння щодо споживання та використання енергії.
    • Описати цілі та показники енергоефективності, що використовуються. Також, зазначити, як ці цілі були визначені. 
  • Описати, чи була створена група енергоменеджменту або енергоефективності підприємства, приклад того, як група підтримала впровадження СЕнМ, стратегію енергоефективності та цілі підприємства.
  • Описати процес розгляду та аналізу енергоспоживання, прийняття рішення про те, де зосередити ресурси та визначити пріоритетні заходи. 
  • Описати, як були отримані фінансові зобов’язання та ресурси. 

Цей пункт має відносно більшу вагу в отриманні балів порівнянні з іншими пунктами цього розділу.

20 балів

РОБИ, ПЕРЕВІРЯЙ, ДІЙ

Описання того, як підприємство впровадило  СЕнМ /плани з енергетичної ефективності, переглянуло результати та вжило заходів для постійного покращення СЕнМ. Слід розглянути наступне:

  • Включити опис процесу впровадження. Хто брав участь? Якщо це було для кількох структурних підрозділів, як координувалося впровадження?
  • Описати, як вище керівництво підприємства забезпечувало мотивацію та підтримувало впровадження.
  • Перелічити та описати ключові заходи, що визначені та реалізовані відповідно до плану з підвищення енергоефективності. Заходи можуть включати:
      • зміни/оптимізацію оперативного  контролю;
      • як співробітники були залучені до СЕМ (наприклад, нове навчання, інформаційні кампанії тощо);
      • як змінилися процеси закупівель;
  • заміна або оновлення технологій.
  • Вказати, чи були досягнуті цілі.
  • Описати, як організація визначила, чи  було підвищення енергоефективності; як ці результати були підтверджені та перевірені.
  • Описати методологію оцінки щодо підвищення енергетичної ефективності;
  • Вказати часові рамки, які використовуються для оцінки підвищення енергоефективності, включаючи базовий період та звітні періоди покращення.
  • Описати  методи, які використовуються для порівняння енергетичних характеристик за еквівалентних умов (наприклад, регресійний аналіз та інші).
  • Описати, які інструменти та ресурси були використані.

25 балів

ЗОВНІЩНІ КОМУНІКАЦІЇ

  • Описати, як підприємство  оприлюднювало або рекламувало свої досягнення щодо впровадження СЕнМ або заходів з енергоефективності  за межами підприємства Приклади комунікації можуть включати згадку про діяльність СЕнМ у корпоративних звітах про сталий розвиток, новинах компанії чи відео тощо) або через участь у щорічних звітах компанії чи звітах про стабільність, новинах або відео компанії тощо.

5 балів

ОТРИМАНИЙ ДОСВІД. ВИСНОВКИ

Резюме ключових висновків для колег та зацікавлених сторін щодо надійного впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності: 

  • Висновки про те, як СЕнМ/енергоефективність позитивно вплинула на підприємство в цілому 
  • Наступні кроки або потенційні можливості для підприємства рухатися до більш узгодженою  практикою впровадження  СЕнМ, які відповідають ISO 50001
  • Отриманий досвід: надати поради, найкращі методи чи підказки іншим підприємствам щодо підтримки ефективного впровадження СЕнМ та/або енергоефективності. 
  • Рекомендації зацікавленим сторонам (наприклад, урядам чи організаціям) щодо потенційних рішень або ресурсів/підтримки, які вони могли б надати таким підприємствам, як ваше, для покращення СЕнМ або впровадження заходів з енергоефективності. 

15 балів

ЦИТАТИ ТА ЗОБРАЖЕННЯ

  • Включіть 1-2 цитати представника підприємства, підкреслюючи ділову цінність СЕнМ/енергоефективності або його корисність. Цитати повинні давати унікальні ідеї, а не загальні.
  • Додайте допоміжну графіку, як-от фотографію вашої команди  або об’єкта, а також будь-які діаграми, графіки чи таблиці, що показують відповідні дані, наприклад витрати та вигоди.

5 балів

1 – Зусилля будуть включати програми чи ініціативи з енергоефективності, низку реалізованих індивідуальних проектів з енергоефективності та інші заходи, що здійснюються компанією та показують увагу та ресурси, виділені на покращення енергетичних показників підприємства протягом щонайменше двох років.

Критерії оцінки

Приклади впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності мають продемонструвати економічне обґрунтування щодо впровадження енергоменеджменту та/або енергоефективності.

Великі підприємства (Група 1) повинні відобразити економічне обґрунтування щодо  впровадження СЕнМ відповідно до ISO 50001, і надати корисну інформацію, щоб допомогти іншим зрозуміти ключові кроки щодо впровадження та підтримки СЕнМ. 

МСП (Група 2) повинні відобразити економічне обґрунтування та інформацію щодо впровадження системи енергоменеджменту та/або  енергоефективності.

Критерії оцінки для групи 1: Великі підприємства  

Приклади впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності  мають відобразити наступне:

  • Змістовний опис того, як СЕнМ може бути адаптована для досягнення спеціальних цілей та умов підприємства (незалежно від того, чи є організація досвідченою чи новачком в СЕнМ, впроваджується на одному підприємстві або в групі, проводиться первинна сертифікація чи ресертифікація тощо). 
  • Інформація, як запровадити СЕнМ, оцінити результати забезпечити постійне вдосконалення.
  • Інформація про енергоспоживання та результати роботи для керування, планування і прийняття рішень задля досягнення та підтримки підвищення енергоефективності.
  • Переконливе економічне обґрунтування щодо впровадження СЕнМ відповідно до ISO 50001 (на основі різноманітних переваг та пов’язаних з ними трудових або капітальних інвестицій).

Критерії оцінки для групи  2: МСП 

Приклади впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності підприємств мають відобразити наступне:

  • Змістовний опис того, як СЕнМ може бути адаптована для досягнення спеціальних цілей та умов підприємства (незалежно від того, чи є організація досвідченою чи новачком в СЕнМ, впроваджується на одному підприємстві або в групі, проводиться первинна сертифікація чи ресертифікація тощо).  
  • Інформація, як запровадити СЕнМ та/або заходи/програми/практики з енергоефективності, оцінити результати, забезпечити постійне вдосконалення.
  • Інформація про енергоспоживання та результати роботи для керування, планування і прийняття рішень задля досягнення та підтримки підвищення енергоефективності.
  • Переконливе економічне обґрунтування щодо впровадження СЕнМ та/або заходів/програм/практик з енергоефективності, бажано на основі різноманітних переваг та пов’язаних з ними трудових або капітальних інвестицій.

Енергетичні характеристики та інструкція використання одиниць виміру

Ключові поняття: 

Економія енергії – це обсяг заощадженої енергії (тобто невикористаної енергії) в результаті реалізації заходів, таких як заходів з енергоефективності, дій або проектів. Заощадження енергії не можна виміряти безпосередньо, тому що вона являє собою запобігання/відсутнє використання енергії. Таким чином, заощадження енергії має оцінюватися шляхом порівняння споживання енергії до та після впровадження заходів, забезпечуючи при цьому нормалізацію факторів та умов, що впливають на споживання енергії.

Нормалізація (унормування) це термін, який використовується для визначення процесу забезпечення того, щоб порівняння енергоспоживання та/або енергетичних характеристик до та після реалізації заходів проводилося в еквівалентних умовах. Коли умови до та після реалізації заходів відрізняються (наприклад, зміни обсягу виробництва цього лютого порівняно з лютим минулого року; ця зима набагато холодніша, ніж минулого року; вологість або вміст калорійності в сировині значно вищі/нижчі, ніж минулого року тощо), то нормалізація гарантує, що порівняння враховує ці різні умови. Процеси нормалізації завжди передбачають або модифікацію даних, або розробку моделей енергоспоживання та/або енергетичних характеристик. ISO 50001:2018 стосується нормалізації щодо визначення показників енергетичної ефективності та базової лінії енергоспоживання наступним чином:

Показник  енергоефективності (ПЕЕ)

“…Якщо організація має дані, які вказують на те, що відповідні змінні суттєво впливають на енергетичні характеристики, організація повинна розглянути такі дані для встановлення відповідних ПЕЕ. …”

Базовий рівень енергоспоживання (БРЕ)

“…Якщо організація має дані, які вказують на те, що відповідні змінні суттєво впливають на енергетичні показники, організація повинна провести нормалізацію значень ПЕЕ та відповідних БРЕ. …”

Базовий період представляє проміжок часу, використаний як еталон для аналізу енергоспоживання та енергоефективності, пов’язаних з цим зусиль щодо збору даних та порівняння енергетичних характеристик до та після реалізації заходів. 

Звітний період представляє проміжок часу, протягом якого енергетичні характеристики порівнюються з базовим періодом.

Підвищення енергоефективності 

Всеукраїнська премія «Лідери енергетичного менеджменту» спирається на найкращі практики енергетичного менеджменту відповідно до стандарту ISO 50001:2018. Для поліпшення енергоефективності вищий бал буде результатом розгляду наступних пунктів і найкращих практик в описі прикладів впровадження СЕнМ:

  • Демонстрація розуміння факторів і змінних, які впливають на енергоспоживання та енергоефективність підприємства.
  • Використання методів нормалізації базових рівнів енергоспоживання підприємства  та/або показників енергоефективності .
  • Надання достатньої інформації про методи нормалізації та роботу підприємства.
  • Регулярний моніторинг енергоефективності.

Наведені нижче вказівки мають на меті допомогти учасникам розрахувати поліпшення енергоефективності, використовуючи найкращі методи ISO 50001 або інші прийнятні методи.

Розрахунок поліпшення енергоефективності

Розрахунок підвищення енергоефективності вимагає порівняння споживання енергії за звітний період із споживанням енергії базового періоду. Щоб порівняння було реальним, важливо, щоб воно проводилося в еквівалентних умовах, або порівняння повинно враховувати різницю в умовах.

Група 1 для великих підприємств: Приклади впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності великих підприємств повинні включити періоди часу відповідно до впровадженої системи енергетичного менеджменту згідно з ISO 50001:

  • Базовий та звітний період мають складати щонайменше  12 місяців поспіль
  • Базовий період має бути до/під час впровадження СЕнМ (відповідно до ISO 50001) . 
  • Звітний період має бути під час/після впровадження СЕнМ (відповідно до ISO 50001). 
  • Базовий і звітний періоди не повинні перетинатися.

Група 2 для малих та середніх підприємств: Приклади впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності малих та середніх підприємств повинні включити такі періоди часу відповідно до їхньої програми енергоефективності:

  • Базовий та звітний період мають складатися щонайменше з 12 місяців поспіль. 
  • Базовий період має бути перед впровадженням програми енергоефективності. 
  • Звітний період має бути під час/після реалізації програми енергоефективності.

Учасники як першої , так і другої   групи повинні включати таку інформацію до опису прикладів з впровадження СЕнМ та заходів з енергоефективності:

1) Базовий період, що враховується для розрахунку підвищення енергоефективності 

Вкажіть тривалість та рік, у якому відбувся базовий період.

Наприклад: 12, 24 або 36 місяців поспіль, починаючи з червня 2018 року; 2018 рік; 2018-2020 роки; червень 2019 – травень 2020.

 ПРИМІТКА: базові періоди, менші за 12 місяців, розглядатимуться лише у випадку новозбудованих об’єктів, будівель тощо.

2) Звітний період, що враховується для розрахунку підвищення енергоефективності

Вкажіть тривалість та рік(роки), у якому відбувся звітний період.
Наприклад: 12 або 24, або 36 або більше місяців поспіль, починаючи з червня 2019 року; 2019-2020 роки; 2021 рік; червень 2020 – травень 2021 та ін.

3) Індикатори, що використовуються для моніторингу енергетичних показників  

Наприклад: абсолютне споживання енергії; витрачена енергія на кг виробленої продукції; спожита енергія на одного мешканця будівлі; фактичне та очікуване споживання енергії; модель споживання енергії; інші.

4) Ключове рівняння високого рівня, що використовується для оцінки підвищення  енергоефективності та економії енергії

Приклади 1: 

formula-1

Приклад 2

formula-2

Приклад 3

formula-3

Приклад 4

formula-4

5)  Розглянуті основні фактори, що впливають на споживання енергії 

Наприклад: випуск продукції; зовнішня температура (наприклад, градусні дні опалення або градусні дні охолодження); вологість сировини; калорійність сировини; рівні заповнюваності; тощо.

Приклади впровадження  СЕнМ або/та заходів з енергоефективності  повинні продемонструвати розуміння того, як ці фактори та змінні впливають на енергоспоживання та енергоефективність. 

6) Метод або методи, що використовуються для порівняння енергоспоживання/ показників енергоефективності в еквівалентних умовах 

Наприклад: модель споживання енергії на основі регресійного аналізу; модифікація даних; інші, у тому числі без використання методу.

Одиниці економії енергії та витрат на оплату енергії:

Економію витрат на оплату за енергію слід надавати в українських гривнях (₴). 

Економію енергії слід виражати в кіловат-годинах (кВт-год). 

Витрати на впровадження, приблизний час роботи персоналу та економія витрат на енергію

Для групи 1 Великі підприємства: визначити вартість впровадження СЕнМ і включити:

  • час роботи персоналу на розробку, впровадження та підтримки СЕнМ;
  • залучений ззовні персонал (наприклад, консультанти), час для розробки, впровадження та підтримки СЕнМ;
  • час внутрішнього/залученого ззовні персоналу для підготовки до зовнішнього аудиту;
  • аудит третьою стороною.

Для групи 2 МСП: визначити витрати на впровадження системи енергетичного менеджменту та/або зусиль щодо підвищення  енергоефективності, якщо це можливо: 

  • час внутрішнього персоналу для розробки, впровадження та підтримки системи енергоменеджменту та/або проектів, планів та заходів з енергоефективності:
  • залучений ззовні персонал, наприклад, консультанти для розробки, впровадження та підтримки системи енергоменеджменту та/або проектів, планів та заходів з енергоефективності;
    • Якщо витрати на підтримку зовнішнього персоналу частково або повністю покриваються програмою технічної допомоги, надайте власну оцінку вартості.
  • встановлення додаткового обладнання для моніторингу та вимірювання щодо відстеження використання енергії та підтримки управління енергією/ефективністю (за наявності).

Для оцінки робочого часу персоналу вкажіть у своєму прикладі впровадження  СЕнМ або/та заходів з енергоефективності  наступне:

  • час внутрішнього/зовнішнього персоналу для розробки, впровадження та підтримки СЕнМ або проектів з енергоефективності. Обрати один:
    • менше ніж півроку одного штатного еквіваленту;
    • від півроку до одного року один штатний еквівалент;
    • більше 1 року одного штатного еквіваленту;
    • не знаю.

Для економії енергії, Великі підприємства  та МСП з сертифікатами ISO 50001, які подають приклади впровадження СЕнМ або/та заходів з енергоефективності, повинні вказувати наступне у своєму описі:

  • Загальна економія витрат на енергію = Економія від СЕнМ + економія від заходів і  з капітальними інвестиціями.
  • Відсоток загальної економії витрат, яка була зумовлена ​​економією оперативного контролю та управління:
    • менше ніж 25%;
    • 25-50%;
    • 50-75%;
    • 75-100%.

МСП, які подають приклади впровадження СЕнМ або/та заходів з енергоефективності, повинні вказати наступне у своєму прикладі:

  • Загальна економія витрат на енергію  = Економія від заходів/проектів без капітальних вкладень + економія від заходів/проектів з капітальними інвестиціями.
  • Відсоток загальної економії коштів, яка була за рахунок заходів/проектів без капітальних вкладень:
    • менше ніж 25%;
    • 25-50%;
    • 50-75%;
    • 75-100%.

Процес відбору

Адміністратор програми нагороди проведе первинну перевірку кожної заявки, щоб переконатися, що вона відповідає вимогам.

Наступним етапом, перевірка заявок відбуватися журі з групою експертів з системи енергоменеджменту, як національних, так і міжнародних. 

Кожна заявка буде розглянуто щонайменше 2-ма експертами. Експерти будуть оцінюють заявки за шкалою від 0 до 100 балів відповідно до критерії оцінок. Усі прийняті заявки, які відповідають вимогам по обов’язковим складовим опису прикладів впровадження  СЕнМ або/та заходів з енергоефективності та критеріям оцінки, стануть «кваліфікованими заявками», що отримають премію «Нагорода за ініціативність». Роботи, які набрали найвищий бал, стануть переможцями конкурсу та отримають відзнаку «Нагорода за досконалість».

Повідомлення про нагороду

Після завершення процесу відбору переможці отримають сповіщення електронною поштою. Очікувана дата повідомлення червень 2022 рік.

UNIDO координуватиме роботу з лауреатами нагороди «Нагорода за досконалість» задля визначення та надання вибраного типу премії

Адміністратори програми нагород

Всеукраїнська премія «Лідери енергетичного менеджменту проводиться за підтримки Програми промислової енергоефективності (IEE) Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO). Програму нагороди адмініструє Європейсько-українське енергетичне агентство.

Всеукраїнська премія «Лідери енергетичного менеджменту»   була адаптована згідно з міжнародною премією Clean Energy Ministerial (CEM) Нагороди за лідерство з енергоменеджменту для ISO 50001. З моменту запуску в 2016 році щорічна нагорода CEM Нагороди за лідерство з енергоменеджменту відзначає досягнення більш ніж 200 організацій у 105 країнах і в 50 секторах.